Backlink Analizi ve Google Ceza Kurtarma Danışmanlığı

Şu ana kadar 500.000'in üzerinde link reddederek proje sahiplerinin projelerine kaldıkları yerden devam edebilmelerini sağladık.

Doğru backlink'lerin reddedilmesi için link reddetme işleminin titizlikle gerçekleştirilmesi gereken ve oldukça zaman alan bir çalışmadır. Ayrıca Google'ın beklentilerini iyi anlamalı ve kötü backlink'leri temizlemek için sarfettiğiniz çabayı görmesini sağlamalısınız.


Google cezasına yakalandınız, anahtar kelimelerinizin sıralamaları ve trafiğiniz mi düştü?
1Google cezası nedir?
Analytics veya kullanmış olduğunuz trafik ölçümleme araçlarında ani trafik düşüşü, anahtar kelimelerinizde gözle görülür bir gerileme tespit ettiyseniz, muhtemelen bir Google cezası ile karşı karşıyasınız. Bu cezalar arasında en ünlü olanları Penguen ve Panda güncellemeleridir. Bu kadar ünlü olmalarının sebebi, yılın belirli dönemlerinde köklü değişikliklerle birçok internet sitesinin etkilenmesidir.
2Google cezalarını biraz daha açabilir misiniz?
Eğer bir ceza ile karşılaştıysanız, bu durumda herkesin ilk tepkisi panik yapmak olur. Ancak, ilk olarak cezanın ortaya çıkmasına sebep olan sorunu tespit edilmelidir. İnternet sitenizin Google'da cezalandırılması için birçok farklı neden olabilir.

- Agresif bir şekilde alınan backlink'ler sonrasında internet siteniz manuel olarak incelenmiş olabilir.

- Kalitesiz backlink'ler, algoritmik bir güncelleme olan Penguen güncellemesine takılmış olabilir.

- Bazı durumlarda ise kopya içerik veya geç indekslenmeden kaynaklanan kopya içerik sorunu yüzünden Panda güncellemesi ile Google tarafından cezalandırılabilirsiniz.
3Google cezası aldıktan sonraki süreç nasıl ilerler?
- Google Search Console (eski adıyla Webmaster Tools) hesabınıza gelen ceza bildirimini algoritma tarihleri ile karşılaştırarak büyük bir titizlikle inceleriz.

- Google tarafından internet sitenize uygulanan cezanın sebebini tespit ederiz.

- Zararlı backlink'leri redderek, yeniden değerlendirme isteğinde bulunuruz.
Not: Eğer bu işlem dikkatli bir şekilde yapılmazsa, değerli backlink'lerinizi de kaybederek cezadan kurtulmanıza rağmen eski sıralamalarınıza kavuşamayabilirsiniz.
4Google cezasının kaldırılması için hangi işlemleri yapıyorsunuz?
1) İnternet sitenizi yakından tanımak: Cezanın gerçekleşmesine neden olabilecek ihtimalleri anlayabilmek için internet sitenizin geçmişini (diğer ajanslardan almış olduğunuz site dışı hizmetler gibi) dikkatlice bir şekilde sizden dinleriz.

2) Tüm backlink'lerin incelenmesi: MOZ Open Site Explorer, Search Console, ahrefs, Majestic gibi profesyonel araçları kullanarak internet sitenizi işaret eden tüm backlink'leri çoklu kontrollerden geçirdikten sonra bir araya getiririz.

3) Backlink kalite değerlendirmesi: İnternet sitenize gelen tüm backlink'leri risk seviyelerine göre sıraladıktan sonra, Google tarafından cezalandırılanları (deindex olanları) ve şüpheli backlink'leri ayırırız.

4) *İletişime geçme: Manuel bir ceza ile karşı karşıyasanız, doğal olmayan backlink'leri reddetmeden önce backlink'lerin geldiği inernet sitesi sahipleri veya webmaster'ları iletişime geçerek zararlı link'i kaldırmasını isteriz. İlk mail'imize yanıt alamazsak, söz konusu kişilere e-mail, sosyal medya hesapları ve iletişim sayfalarından ulaşarak sürecin hızlandırılmasını sağlarız.

5) Raporlama: Çalışmanın sonunda internet sitenize gelen tüm backlink'leri kalite skorları ile birlikte sizlere iletiriz. Bu backlink'lerin içerisinde zararlı olan backlink'leri, kolay okunabilecek şekilde yanlarında etiketleri ile işaretleriz.

6) Danışmanlık: İncelemelerinizi yaptıktan sonra, tecrübelerimizden de faydalanarak reddedilmesi gereken backlink listesini sizinle birlikte oluştururuz.

* Yeniden değerlendirme isteği yalnızca manuel ceza uygulanan internet sitelerinde aktif olmaktadır.
5Reddetme dosyasının oluşturulması ve yeniden değerlendirme isteği süreci nasıl ilerliyor?
Yeniden değerlendirme isteği: Yeniden değerlendirme isteğini gerçekleştirirken toplamda kaç e-mail gönderdiğimizi, iletişim formundan kaç kişiyle iletişime geçtiğimizi, kaç internet sitesinden olumlu yanıt alıp kötü backlink'leri kaldırabildiğimizin kanıtlarını liste ve ekran görüntüsü ile paylaşıyoruz. Yeniden değerlendirme yazısını nazik ve anlaşılabilir bir şekilde hazırladıktan sonra başvuruyu gerçekleştiriyoruz. Unutmayın ki, Google Adwords ile reklamlara harcadığınız binlerce lira ile cezanın ortadan kaldırılmasının hiçbir şekilde bir ilgisi yoktur.

Google Ceza Kurtarma Teklif Formu